چند روز پیش از روی وبلاگ زیتون آدرس یه وبلاگ افغانی رو دیدم.آقای زبون درازوبعد ازروی وبلاگ ایشون بر حسب شانس یه وبلاگ افغانی دیگه رو دیدم که اینجا می تونید ببینیدش.
از رو نوشته های ایشون متوجه شدم که در ایران زندگی می کنند و تا جایی که از نوشته هاش فهمیدم اگه درست باشه تو اهواز زندگی می کنن و کارشون هم بناییه.
من فکر نمی کردم کارگرهای افغانی ایران امکاناتی مانند اینترنت و کامپیوتر هم داشته باشن.اما این دوست عزیزعلاوه بر اینها انگار معلم کامپیوتر و زبان هم هستن.
اگه یه کم انصاف داشته باشیم و یه کسی مثل ایشون رو که با حقوق کارگری روزگارش می گذره با وجود این فعالیت های دیگه ای داره اونم روی اینترنت با یکی از این پسرای ولو تو خیابونا که روغن از موهاشون می چکه و غیر از پول گرفتن از مامان جون و باباجون،تیک اف کشیدن وسط بلوارها وترمز زدن جلوی دخترا هنر دیگه ای ندارن مقایسه کنیم،می تونیم علت عقب موندگی خودمون،و علت وضع فجیع جامعه و ناامنی که هر روز بیشتر و بیشتر میشه بفهمیم.و اون وقت هیچ وقت به خودمون جرئت نمی دیم یه نفر رو به خاطر لهجه افغانی مسخره کنیم و وقتی می خوایم بچه هارو بترسونیم بگیم:می گم یه افغانی بیاد تو رو ببره ها!
چون اون چیزی که داره ذره ذره همه چیز ما رو باخودش می بره نه افغانیه،نه جمهوری اسلامی!!و نه تهاجم فرهنگی
اون چیزی که داره نابودمون می کنه بی ارادگی خودمونه،فراموش کردن فرهنگ اصیلمونه،و اینه که هرکی هرچی بذاره جلومون به اسم مد،کلاس و تیپ می ریم دنبالش اما وای از زمانی
که کسی جرئت کنه یه چیزی رو به اسم فرهنگ ایرانی و اسلامی خودمون بهمون معرفی کنه.یادمون رفته اون چیزی که زشت و افتضاخه جمهوری اسلامیه و اشتباهی به جای درست کردن این یکی،برای مقابله باهاش داریم هویتمون،فرهنگ و افتخاراتمونو زیر پا له می کنیم.اگرچه آخرش میدونم خودم هم یکی از همین آدما هستم و امروز یه چیزی می گم فردا یادم میره،ولی واقعا فکر نمی کنین وقتشه خودمون رو نجات بدیم و یک کمی محض رضای خدا احساس مسئولیت کنیم؟؟
نتیجه گیری اخلاقی:
1-همش زیر سر این جمهوری اسلامی مرده شور برده است!!
2-اگه 10 تا ایرانی داشتیم که همین جوری که افغانا واسه کشورشون تلاش می کنن اون هم یکمی به فکر ایران بودن،الان وضعمون این نبود که!
3- از دوستای افغانی که اینجارو می خونن خواهش می کنم به وضع ما نخندین!ولی الان که حکومت شما تازه داره پا می گیره این نصیحت رو از من بشنوین و نذارین کسایی که نماینده واقعی مردم نیستن همه جا نفوذ کنن.وبه دین اسلامتون اعتقاد داشته باشین خوب هم داشته باشین اما دنبال حکومت اسلامی نرین که بد دردیه.تنها نتیجه قابل توجهش تو کشور ما این بوده که:
مردمی رو که 1400 سال زیر دست مغول،عرب،آمریکا و انگلیس و هزار تا کوفت و زهر مار دیگه با عشق اسلامشونو حفظ کرده بودن،در مدت 24سال از هرچی دین و مذهبه متنفر کرد.
البته این واقعا چیزی از معجزه کم نداره!!
نظرتون چیه؟